Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

Brachyterapie s nízkým dávkovým příkonem neboli LDR brachyterapie (zkratka LDR pochází z anglického názvu low dose rate brachytherapy) je jeden z několika způsobů provedení radioterapie, které se používají při léčbě karcinomu prostaty. V tomto případě jsou do tkáně prostaty zavedena radioaktivní zrna, která po dlouhou dobu vyzařují nízké množství radiace (ve srovnání s HDR brachyterapií) a v těle již zůstávají natrvalo. Tato metoda je doporučována u karcinomu prostaty s nízkým rizikem (viz riziková skupina). Viz také brachyterapie.

Brachyterapie s vysokým dávkovým příkonem neboli HDR brachyterapie (zkratka HDR pochází z anglického názvu high dose rate brachytherapy) je jeden z několika způsobů provedení radioterapie, které se používají při léčbě karcinomu prostaty. V tomto případě jsou do tkáně prostaty zavedena radioaktivní zrna, která vyzařují podstatně více radiace než při LDR brachyterapii, a v pacientově těle zůstávají pouze dočasně (po uplynutí stanovené doby jsou opět chirurgicky odstraněna). Tato metoda je doporučována u karcinomu prostaty se středním a vysokým rizikem (viz riziková skupina) a obvykle je kombinována se zevní radioterapií. Viz také brachyterapie.

Brachyterapie neboli brachyradioterapie je typ radioterapie, při níž je radioaktivní materiál (uzavřený ve speciálních obalech, například radioaktivních zrnech) umístěn přímo do zhoubného nádoru nebo do jeho bezprostřední blízkosti. Viz také terapie, radioterapie, zevní radioterapie, systémová radioterapie a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz brachyterapie.

HDR brachyterapie je jiný název pro brachyterapii s vysokým dávkovým příkonem.

LDR brachyterapie je jiný název pro brachyterapii s nízkým dávkovým příkonem.

Dávkovací režim je konkrétní způsob užívání léku, včetně lékové formy, způsobu podání, dávky, intervalu mezi dvěma dávkami, a délky léčby. Viz také režim.

Infekční dávka je takové množství infekčního agens, které u vnímavých osob vyvolá infekci. Viz také infekce.

Posilující dávka, posilovací dávka, přeočkování neboli booster znamená očkování provedené po předchozím očkování. Posilující dávka pomáhá udržet nebo zvýšit ochrannou imunitní odpověď na určitý antigen.

Dávka pohybu (angl. dose of exercise) určuje, zda bude trénink účinný – a pokud ano, do jaké míry. Celkovou dávku pohybu přitom určuje: intenzita zátěže – vyjádřená v procentech maximálního výkonu jednotlivce, doba trvání zátěže – obvykle vyjádřená v minutách či hodinách (při vytrvalostním tréninku), nebo počet opakování nějakého cviku (při silovém tréninku), frekvence zátěže – počet pohybových aktivit za týden (někdo například běhá 3× týdně apod.), týdenní objem zátěže – celkový součet pohybových aktivit za týden (někdo například naběhá 18 km týdně apod.). Viz také trénink, pohybová aktivita, doporučení pro pohybovou aktivitu.

Nízký krevní tlak je lidové označení pro hypotenzi. Viz také krevní tlak, vysoký krevní tlak (hypertenze).

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků